(2)

Szermierka - sport olimpijski

   
Plakat z olimpiady w Londynie z 1948 rokuPlakat z olimpiady w Helsinkach z 1952 roku Nowożytnym igrzyskom olimpijskim towarzyszyły konkursy sztuki, poezji i prozy o tematyce olimpijskiej. Już na pierwszej olimpiadzie w Atenach pojawia się olimpijski plakat. Ostatnio ustanowioną tradycją stały się także maskotki igrzysk letnich i zimowych.
   

Srebrni szabliści z I.O. w Melbourne w 1956 roku : od lewej : Pawlas, Pawłowski, Kuszewski, Zabłocki. 1956 - I.O. w Melbourne Pierwsze po II wojnie medale dla Polski zdobyli szabliści : indywidualnie II miejsce zajął Jerzy Pawłowski. Srebrna drużyna to : Zygmunt Pawlas, Jerzy Pawłowski, Marek Kuszewski, Wojciech Zabłocki, Ryszard Zub i Andrzej Piątkowski. Trener - Węgier - Janos Kevey zapoczątkował tzw. polską szkołę szermierki.

   

Mistrzowie olimpijsce w szermierce : Jerzy Pawłowski i Egon Franke

  1964 - I.O. w Tokio - pierwszy złoty medal olimpijski dla Polski zdobył florecista Egon Franke (na zdjęciu - po prawej)

1968 - I.O. w Meksyku - złoty medal olimpijski w szabli zdobywa Jerzy Pawłowski (z lewej)

   
1963 - szczytowy rok pod względem osiągnięć polskiej szermierki. Do medalowych miejsc szablistów i florecistów dołączają także szpadziści zdobywając na mistrzostwach świata w Gdańsku pierwsze miejsce drużynowo. Skład złotej drużyny : Henryk Nielaba, Bogdan Andrzejewski, Bogdan Gonsior, Jerzy Strzałka i Ryszard Parulski.

W mistrzostwach świata seniorów w Gdańsku polscy szermierze zdobyli 6 medali (2 złote. 3 srebrne i 1 brązowy) zajmując pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej mistrzostw.

   

Bogdan Andrzejewski - obecnie trener kadry pięcioboju nowoczesnegoHawana - mistrzostwa świata w szermierce w 1969 r. - dekoracja medalistów indyw. w szpadzie

1969 - szermiercze mistrzostwa świata seniorów w Hawanie - Bogdan Andrzejewski zdobywa dla Polski złoty medal w szpadzie indywidualnie.

   
 

następna strona