Menzura
   

Menzura - to tradycyjny pojedynek członków dwóch różnych korporacji akademickich. Odbywany jest w ściśle odmierzanej odległości, dezynfekowaną bronią, z zabezpieczeniami i osłonami zapobiegającymi zadaniu śmiertelnego ciosu.

Czytaj : więcej



zobacz : video1

ozbacz : video2

ozbacz : video3


Auf der Mensur

   


Po menzurze

Niektórzy uważają, że menzura ma niewiele wspólnego z szermierką. Przypomina raczej młócenie zboża cepami. Istnieją także wątpliwości czy inicjacja studenta w pojedynku menzury dowodzi jego odwagi, czy raczej głupoty.
Jedno jest pewne : szramy na twarzach, powstałe w wyniku siekania szlagierami zostają na całe życie. Niektórzy uczestnicy tych korporacyjnych jatek tracili także oczy. Nic dziwnego, że władze akademickie wielokrotnie w historii zakazywały tych praktyk, jako nie licujących z prestiźem i powagą uczelni.

   
Hitlerowscy naziści chlubili się swoimi szramami uzyskanymi w rezultacie menzury. Do najbardziej znanych należał SS-man Otto Skorzeny ulubiony komandos Hitlera, znany z kilku spektakularnych akcji, m.in uwolnienia Mussoliniego. Skorzeny i jego ludzie są także odpowiedzialni za wykreowanie po wojnie arabskiego terroryzmu na terenie Palestyny, walczącego z państwem Izrael. Ta działalność zainicjowana przez SS - niczym nowotwór - trawi po dziś dzień współczesny cywilizowany świat.


Otto Skorzeny

   

 
Szlagiery - oslony z filcu w kolorach korporacji

   


Przygotowania do współczesnej menzury

   
   
   
 

powrót